EN

19.10 - 19.11.2023

wystawy

Marta Kiela-Czarnik. Siewki


wystawy

Adres: Galeria Instytutu Fotografii Fort, Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, budynek 4, Warszawa

Godziny otwarcia: środa-piątek 14:00-18:00; sobota-niedziela 12:00-18:00

Wernisaż: 19 października (czwartek), godz. 19:00

Wstęp na wystawę: bezpłatny

Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska

Zapraszamy również na wydarzenia towarzyszące wystawie. Więcej informacji poniżej.

Odnajdziesz się w tych zdjęciach. Nawet, jeśli ci się wydaje, że to nie jest twoja bajka. Coś poruszy, gdzieś struna się napnie. Przywoła się wspomnienie. Żyłka na szyi zacznie bardziej pulsować. Przypomną się słowa, kłótnia, żart, rekwizyt.

Marta Kiela-Czarnik fotografuje siebie i swoją rodzinę. Co Ty masz do tego? Możesz potraktować tę serię poznawczo, faktograficznie, ale nie próbuj doliczyć się członków rodziny. Nie myśl też, że tu się odbywa coś prosto i po prostu. Jak nie ma na zdjęciu, to nie ma wcale? Nie wiesz tego, więc nie wyciągaj wniosków. Możesz podpatrzyć jak mają inni. Być może rozpoznasz te stany, bałagany. Może uśmiechniesz się widząc, że to się dzieje u innych właściwie tak samo. Od dekad. Zmieniają się tylko sprzęty wokół. I wymagania wobec rodziców.

Ja tu widzę szczerość i odwagę. Mi te zdjęcia pomagają. Podskórnie czułam, że te wiekowe mity o szczęśliwych rodzinach, te zdjęcia reklamujące rodzinne śniadanie nie przystają do mnie. Zamiast myśleć o lukrowanym obrazku i popadać we frustrację, zamiast zaczytywać się w podręcznikach o byciu lepszą, sprawniejszą, bardziej uśmiechniętą, omijam najważniejsze. Nie jest to może zbyt ładny obrazek, nic, co dałoby się wrzucić na fejsa, by koleżanki z liceum zzieleniały z zazdrości. Ale tu jest coś ważniejszego, coś prawdziwszego. Kiedy patrzę na te zdjęcia, wchodzę do domu Marty, jest mi lżej.

A Tobie?

Co Ci się przypomina z dzieciństwa, z domu, a może z zeszłego tygodnia?

O AUTORCE

Marta Kiela-Czarnik - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Radca prawny. Studiowała fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Komputerowej w Warszawie. Uczestniczka rocznego kursu w ramach Programu Mentorskiego prowadzonego przez Sputnik Photos. Laureatka 3 edycji konkursu Debuts organizowanego przez doc! photo magazine. W 2016  r. wydała swoją debiutancką książkę „Jestem”. Laureatka konkursu „Wystaw się w CSW”. W 2021 r. ukazała się jej druga książka „Siewki”. Książka „Siewki” została wyróżniona na shortliście Fotograficznej Publikacji Roku 2022 oraz wyróżniona i wystawiona na Athen Photo Festival 2022.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

DODATKOWE INFORMACJE

Mecenasi IFF: Fort Mokotów, White Stone Development

Chcesz otrzymywać Newsletter od Instytutu Fotografii Fort?

Chcesz otrzymywać Newsletter od Instytutu Fotografii Fort?

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.